PARLINFO

MASTERS, John Gerald (Jack)
Picture of MASTERS,  John Gerald (Jack)
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.09.27
Place of Birth: Fort William, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Broadcaster, insurance executive, sales manager
Federal Political Experience
Years of Service: 1660 Days (4 years, 6 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Thunder Bay--Nipigon, Ontario Liberal 1984.09.04 Defeated
Thunder Bay--Nipigon, Ontario Liberal 1980.02.18 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1980.02.18 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Communications 1981.10.01 - 1982.09.30
Parliamentary Secretary to the Minister of State (Mines) 1980.10.01 - 1981.09.30

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Thunder Bay,
Ontario
Municipal Government Mayor 1985 - 1991

^



© Library of Parliament