PARLINFO

BUCKWOLD, The Hon. Sidney Labe, O.C., B.Comm., LL.D.(Hon.)
Picture of BUCKWOLD, The Hon. Sidney Labe, O.C., B.Comm., LL.D.(Hon.)
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.11.03
Place of Birth: Winnipeg, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2001.06.27 (84 years old)
Profession | Occupation: Businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 7305 Days (20 years)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1971.11.04 - 1991.11.03 Trudeau, Pierre Elliott
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1964.06.22
(By-Election)
Defeated
Saskatoon, Saskatchewan Liberal 1963.04.08 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1963.04.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Government Whip in the Senate 1973 - 1974

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - Joint
Co-Chair Show Details

Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor 1967 - 1971
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor 1958 - 1963
Saskatoon,
Saskatchewan
Municipal Government Alderman 1953 - 1957
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Army Service Corps Officer 1942.01.01 - 1945.01.01
North Saskatchewan Regiment Honorary Colonel -
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Multiple Authors Oral History Project

  • The Honourable Sidney Buckwold, Senator : interview / conducted by Tom Earle.
    Ottawa : Library of Parliament ; 1992?. 64 p.


^



© Library of Parliament