PARLINFO

GOWAN, Sir James Robert
Picture of GOWAN, Sir James Robert
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, C 070565
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1815.12.22
Place of Birth: Cahore, County Wexford, Ireland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1909.03.18 (93 years old)
Profession | Occupation: Judge, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 8062 Days (22 years, 26 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Barrie, Ontario Resigned Liberal-Conservative 1885.01.29 - 1907.02.25 Macdonald, John Alexander
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1885.01.29 - 1907.02.25

^ Committees - Senate
Chair Show Details

Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Federal Public Office
^ Commission of Inquiry
FunctionCommissionTerm (yyyy.mm.dd)
Commissioner Royal Commission on Canadian Pacific Railway, 1873 1870.11.16 - 1871
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Chapters in Books

  • The Gowan pedigree.
    In: Life of Sir James Gowan. Toronto : University Press; 1911. p. 275-328

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament