PARLINFO

DEMERS, Louis Philippe, K.C., B.A., LL.D.
Picture of DEMERS,  Louis Philippe, K.C., B.A., LL.D.
© Bibliothèque et Archives nationales du Québec
Source: P1000,S4,D83,PD30
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1863.09.16
Place of Birth: St-Georges d'Henryville, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1951.11.03 (88 years old)
Profession | Occupation: Author, dean, lawyer, professor
Federal Political Experience
Years of Service: 2123 Days (5 years, 9 months, 24 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Johns--Iberville, Quebec Resignation. Appointed Puisne Judge of the Superior Court of Quebec. Liberal 1904.11.03 Elected
St. Johns--Iberville, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1900.11.07 - 1906.08.30

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Brother Demers, Marie Joseph
(M.P.)
1871.05.31 1940.07.28
Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Books

  • L'amiral du lac Champlain, Joseph Payant dit St-Onge; essai de monographie régionale.
    Montréal : G. Ducharme; 1929. 16 p.

  • Le General Hazen, Seigneur de Bleury-Sud; essai de monographie régionale.
    Montréal : Librairie Beauchemin; 1927. 18 p.

  • Des privilèges sur les biens meubles.
    Montréal : A. Périard; 1889. 119 p.

  • Rues de Sherbrooke et leur symbole : Sherbrooke's streets and their meaning.
    Sherbrooke, P.Q. : s.n.; 1964. 51 p.


^



© Library of Parliament