PARLINFO

RUTHERFORD, James Warren
Picture of RUTHERFORD,  James Warren
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1875.08.22
Place of Birth: McKay's Corners, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1939.02.27 (63 years old)
Profession | Occupation: Physician, surgeon
Federal Political Experience
Years of Service: 4550 Days (12 years, 5 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kent, Ontario Died in office. Liberal 1935.10.14 Elected
Kent, Ontario Liberal 1930.07.28 Elected
Kent, Ontario Liberal 1926.09.14 Elected
Kent, Ontario Liberal 1925.10.29 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.10.29 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament