PARLINFO

LAURIN, Joseph-Georges-Philippe, B.LL.
Picture of LAURIN,  Joseph-Georges-Philippe, B.LL.
© City of Saint-Laurent Archives, P702
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.07.09
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.10.06 (72 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Jacques Cartier, Quebec Conservative (1867-1942) 1935.10.14 Defeated
Jacques Cartier, Quebec Conservative (1867-1942) 1930.07.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1930.07.28 - 1935.10.13

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Laurent,
Quebec
Municipal Government Mayor 1938 - 1943

^



© Library of Parliament