PARLINFO

WEBB, George Robert
Picture of WEBB,  George Robert
© House of Commons 1945
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1886.07.10
Place of Birth: Gananoque, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1958.07.20 (72 years old)
Profession | Occupation: Insurance agent
Federal Political Experience
Years of Service: 1477 Days (4 years, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Leeds, Ontario Progressive Conservative 1945.06.11 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1945.06.11 - 1949.06.26

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Gananoque,
Ontario
Municipal Government Mayor -

^



© Library of Parliament