PARLINFO

MORRIS, James
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1857.12.16
Place of Birth: Rutland, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1931.06.12 (73 years old)
Profession | Occupation: Farmer, granite dealer, marble dealer
Federal Political Experience
Years of Service: 1528 Days (4 years, 2 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Châteauguay--Huntingdon, Quebec Unionist 1917.12.17 Defeated
Châteauguay, Quebec Conservative (1867-1942) 1913.10.11
(By-Election)
Elected
Châteauguay, Quebec Conservative (1867-1942) 1911.09.21 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1913.10.11 - 1917.12.16

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Chrysostome,
Quebec
Municipal Government Mayor During 2 years -

^



© Library of Parliament