PARLINFO

MITCHELL, Robert Weld, Q.C., M.B.E.
Picture of MITCHELL,  Robert Weld, Q.C., M.B.E.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1915.08.10
Place of Birth: Toronto, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1994.12.13 (79 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1400 Days (3 years, 9 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
London, Ontario Progressive Conservative 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 - 1957.06.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Perth Regiment 1940 - 1945
11th Canadian Infantry Brigade At Headquarters. Staff Captain -

^



© Library of Parliament