PARLINFO

SOUTHAM, Richard Russell
Picture of SOUTHAM,  Richard Russell
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1907.01.26
Place of Birth: Oxbow, Saskatchewan, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1994.08.26 (87 years old)
Profession | Occupation: Businessman, locker plant operator, theatre owner
Federal Political Experience
Years of Service: 5327 Days (14 years, 7 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Qu'Appelle--Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1968.06.25 Elected
Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Moose Mountain, Saskatchewan Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Revenue 1966 - 1968.09
National Revenue 1963 - 1964

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Gainsborough,
Saskatchewan
Municipal Government Mayor -

^



© Library of Parliament