PARLINFO

BROWN, Rev. Walter George, M.A., B.D.
Picture of BROWN, Rev. Walter George, M.A., B.D.

Source: The Presbyterian Church in Canada Archives, G-306-MC
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1875.09.06
Place of Birth: Athelstan, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1940.04.01 (64 years old)
Profession | Occupation: Minister
Federal Political Experience
Years of Service: 104 Days (3 months, 13 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saskatoon City, Saskatchewan Died in office. Unity 1940.03.26 Elected
Saskatoon City, Saskatchewan United Reform Movement 1939.12.18
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Unity 1940.03.26 - 1940.04.01
United Reform Movement 1939.12.18 - 1940.03.25

Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament