PARLINFO

DOUGLAS, Crawford
Picture of DOUGLAS,  Crawford
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1931.02.10
Place of Birth: Guelph, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Broadcaster
Federal Political Experience
Years of Service: 1779 Days (4 years, 10 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bruce--Grey, Ontario Liberal 1979.05.22 Defeated
Bruce, Ontario Liberal 1974.07.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1974.07.08 - 1979.05.21

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Communications 1977.10.01 - 1979.03.26

Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip's assistant 1976 - 1977
Deputy Whip of the Liberal Party 1976 - 1977

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Grey and Simcoe Foresters Lieutenant 1951 - 1951

^



© Library of Parliament