PARLINFO

SMITH, The Hon. Ernest D'Israeli
Picture of SMITH, The Hon. Ernest D'Israeli

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1853.12.08
Place of Birth: Winona, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1948.10.15 (94 years old)
Profession | Occupation: Fruit grower, industrialist, merchant, nurseryman
Federal Political Experience
Years of Service: 14556 Days (39 years, 10 months, 7 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Wentworth, Ontario Resigned Conservative (1867-1942) 1913.05.26 - 1946.01.10 Borden, Robert Laird
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Wentworth, Ontario Conservative (1867-1942) 1905.11.22
(By-Election)
Elected
Wentworth, Ontario Election declared void. Conservative (1867-1942) 1904.11.03 Elected
Wentworth South, Ontario Conservative (1867-1942) 1900.11.07 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1900.11.07 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament