PARLINFO

DUGAS, François Octave, K.C., B.C.L.
Picture of DUGAS,  François Octave, K.C., B.C.L.

Source: The Canadian Parliament : biographical sketches and photo-engravures... Montreal : Perrault Print. Co., 1906.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1857.04.12
Place of Birth: Saint-Jacques de l'Achigan, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1918.06.22 (61 years old)
Profession | Occupation: Crown prosecutor, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3225 Days (8 years, 9 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Montcalm, Quebec Resignation. Appointed Judge of the Superior Court of Quebec. Liberal 1908.10.26 Elected
Montcalm, Quebec Liberal 1904.11.03 Elected
Montcalm, Quebec Liberal 1900.11.07 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1900.11.07 - 1909.09.05

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Joliette,
Quebec
Municipal Government Town Councillor 1890 - 1900

^



© Library of Parliament