PARLINFO

HANBURY, Wilfred
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1887.01.16
Place of Birth: Brandon, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1966.01.09 (78 years old)
Profession | Occupation: Lumberman, manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 1904 Days (5 years, 2 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Vancouver--Burrard, British Columbia Liberal 1930.07.28 Elected
Vancouver--Burrard, British Columbia Liberal 1926.09.14 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1930.07.28 - 1935.10.13

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament