PARLINFO

YOUNG, Neil
Picture of YOUNG,  Neil
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1936.08.28
Place of Birth: Edinburgh, Scotland
Profession | Occupation: Business agent, business manager, tool and die maker
Federal Political Experience
Years of Service: 4998 Days (13 years, 8 months, 7 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Beaches--Woodbine, Ontario New Democratic Party 1993.10.25 Defeated
Beaches--Woodbine, Ontario New Democratic Party 1988.11.21 Elected
Beaches, Ontario New Democratic Party 1984.09.04 Elected
Beaches, Ontario New Democratic Party 1980.02.18 Elected
Beaches, Ontario New Democratic Party 1979.05.22 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1980.02.18 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Whip of the N.D.P. 1981.10 - 1984.10.28

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Seniors 1990.09 - 1993
Supply and Services 1989 - 1990.09
Housing 1986.09 - 1989
Health 1985.09 - 1985
Pensions 1982.03 - 1983.09
Veterans Affairs 1982.02.10 - 1989
Persons with Disabilities 1982.02.10 - 1994
Social Policy 1981.10 - 1982.02

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details



^



© Library of Parliament