PARLINFO

GAMBLE, John Albert, Q.C.
Picture of GAMBLE,  John Albert, Q.C.
© House of Commons 1980
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1933.11.24
Place of Birth: Perth, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2009.05.11 (75 years old)
Profession | Occupation: Tax lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1932 Days (5 years, 3 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Markham, Ontario No affiliation 1988.11.21 Defeated
York North, Ontario Progressive Conservative 1984.09.04 Defeated
York North, Ontario Progressive Conservative 1980.02.18 Elected
York North, Ontario Progressive Conservative 1979.05.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1979.05.22 - 1984.09.03

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Political Party Roles
Progressive Conservative Party

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
Leadership Candidate 1983.06.11 - 1983.06.11
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament