PARLINFO

DUSSAULT, Joseph-Étienne, M.D.
Picture of DUSSAULT,  Joseph-Étienne, M.D.
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1884.10.17
Place of Birth: Lévis, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1943.12.25 (59 years old)
Profession | Occupation: Contractor, editor, industrialist
Federal Political Experience
Years of Service: 3359 Days (9 years, 2 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lévis, Quebec Liberal 1935.10.14 Elected
Lévis, Quebec Liberal 1930.07.28 Defeated
Lévis, Quebec Liberal 1926.09.14 Elected
Lévis, Quebec Liberal 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1935.10.14 - 1940.03.25
Liberal 1925.10.29 - 1930.07.27

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Lévis,
Quebec
Municipal Government Councillor 1911 - 1919

^



© Library of Parliament