PARLINFO

FOLLWELL, Frank Sidney
Picture of FOLLWELL,  Frank Sidney
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.05.06
Place of Birth: London, England
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1992.12.03 (86 years old)
Profession | Occupation: Merchant, realtor
Federal Political Experience
Years of Service: 2905 Days (7 years, 11 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Hastings, Ontario Liberal 1972.10.30 Defeated
Hastings South, Ontario Liberal 1957.06.10 Defeated
Hastings South, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Hastings South, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1957.06.10

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Belleville,
Ontario
Municipal Government Mayor 1945 - 1947
Belleville,
Ontario
Municipal Government Alderman 1941 - 1944

^



© Library of Parliament