PARLINFO

PUGH, David Vaughan, B.Com.
Picture of PUGH,  David Vaughan, B.Com.
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1907.11.27
Place of Birth: Okotoks, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2005.06.21 (97 years old)
Profession | Occupation: Barrister and solicitor, insurance agent
Federal Political Experience
Years of Service: 3739 Days (10 years, 2 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1968.06.25 Defeated
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1965.11.08 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1963.04.08 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1962.06.18 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1958.03.31 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1957.06.10 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Revenue 1966 - 1968.09

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Scottish Regiment Major -
Seaforth Highlanders of Canada Captain -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament