PARLINFO

FERLAND, The Hon. Charles-Édouard, Q.C., B.A., Ph.L., LL.L.
Picture of FERLAND, The Hon. Charles-Édouard, Q.C., B.A., Ph.L., LL.L.
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.03.02
Place of Birth: Ste-Elisabeth, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1974.01.08 (81 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 8158 Days (22 years, 4 months, 1 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Shawinigan, Quebec Resigned Liberal 1945.04.18 - 1951.04.18 King, William Lyon Mackenzie
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Joliette--l'Assomption--Montcalm, Quebec Liberal 1940.03.26 Elected
Joliette--l'Assomption--Montcalm, Quebec Liberal 1935.10.14 Elected
Joliette, Quebec Liberal 1930.07.28 Elected
Joliette, Quebec Liberal 1928.12.17
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1928.12.17 - 1951.04.18

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament