PARLINFO

MCCURDY, Howard Douglas, C.M., O.Ont., B.A., B.Sc., M.Sc., Ph.D.
Picture of MCCURDY,  Howard Douglas, C.M., O.Ont., B.A., B.Sc., M.Sc., Ph.D.
© House of Commons 1988
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1932.12.10
Place of Birth: London, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Author, biochemist, professor
Notes: Of African origin.
Federal Political Experience
Years of Service: 3338 Days (9 years, 1 month, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Windsor--St. Clair, Ontario New Democratic Party 1993.10.25 Defeated
Windsor--Lake St. Clair, Ontario New Democratic Party 1988.11.21 Elected
Windsor--Walkerville, Ontario New Democratic Party 1984.09.04 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 1984.09.04 - 1993.10.24

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Arts and Culture 1992 - 1993
Youth 1992 - 1993
Post Secondary Education 1990.09 - 1994
Treasury Board 1989 - 1990.09
Post Secondary Education 1987.09 - 1989
Science and Technology 1987 - 1994
Health 1986 - 1987
International Human Rights 1985.09 - 1990.09
Post Secondary Education 1984.10 - 1986.09.09
Youth 1984.10 - 1989

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

^ Political Party Roles
New Democratic Party

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
Leadership Candidate 1989.12.02 - 1989.12.02
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Windsor,
Ontario
Municipal Government Alderman 1979 - 1984

^



© Library of Parliament