PARLINFO

BENOIT, Aldéric-Joseph
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1877.12.26
Place of Birth: St-Grégoire, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1968 (90 years old)
Profession | Occupation: Farmer, hay and grain dealer
Federal Political Experience
Years of Service: 2888 Days (7 years, 10 months, 27 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
St. Johns--Iberville, Quebec Liberal 1926.09.14 Elected
St. Johns--Iberville, Quebec Liberal 1925.10.29 Elected
St. Johns--Iberville, Quebec Liberal 1922.08.31
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1922.08.31 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament