PARLINFO

JEAN, Brian, B.Sc., M.B.A., LL.B.
Picture of JEAN,  Brian, B.Sc., M.B.A., LL.B.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1963.02.03
Place of Birth: Kelowna, British Columbia, Canada
Profession | Occupation: Lawyer, professor, businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 3491 Days (9 years, 6 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Fort McMurray--Athabasca, Alberta Resignation. Quits political life. Conservative 2011.05.02 Elected
Fort McMurray--Athabasca, Alberta Conservative 2008.10.14 Elected
Fort McMurray--Athabasca, Alberta Conservative 2006.01.23 Elected
Athabasca, Alberta Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 - 2014.01.17

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Transport, Infrastructure and Communities 2006.02.07 - 2011.05.24

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament