PARLINFO

ROBERGE, The Hon. Fernand
Picture of ROBERGE, The Hon. Fernand
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1940.07.19
Place of Birth: Laurierville, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Businessman, hotelier
Federal Political Experience
Years of Service: 2612 Days (7 years, 1 month, 25 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Saurel, Quebec Resigned Progressive Conservative 1993.05.26 - 2000.07.19 Mulroney, Martin Brian
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1993.05.26 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Grandfather Roberge, Eusèbe
(M.P.)
1874.06.03 1957.04.10

^



© Library of Parliament