PARLINFO

LAVIGNE, The Hon. Raymond
Picture of LAVIGNE, The Hon. Raymond
© Senate
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1945.11.16
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Businessman, real estate consultant
Federal Political Experience
Years of Service: 6357 Days (17 years, 4 months, 27 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Montarville, Quebec Maiden speech. Liberal 2002.03.26 - 2011.03.21 Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Verdun--Saint-Henri--Saint-Paul--Pointe Saint-Charles, Quebec Resignation. Called to the Senate. Liberal 2000.11.27 Elected
Verdun--Saint-Henri, Quebec Liberal 1997.06.02 Elected
Verdun--Saint-Paul, Quebec Liberal 1993.10.25 Elected
Verdun--Saint-Paul, Quebec Liberal 1988.11.21 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1988.11.21 -

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Chair Show Details

Co-Chair Show Details

Member Show Details


^



© Library of Parliament