PARLINFO

WHITTAKER, George H.
Picture of WHITTAKER,  George H.
© House of Commons 1979
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1919.12.22
Place of Birth: Bon Accord, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2013.08.26 (93 years old)
Profession | Occupation: Farmer, orchardist
Federal Political Experience
Years of Service: 2667 Days (7 years, 3 months, 19 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Okanagan North, British Columbia Progressive Conservative 1979.05.22 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1974.07.08 Elected
Okanagan Boundary, British Columbia Progressive Conservative 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1972.10.30 - 1980.02.17

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Air Force Flight Commander -
World War II, 1939-1945 Participant -

^



© Library of Parliament