PARLINFO

BADANAI, Hubert
Picture of BADANAI,  Hubert
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1895.01.11
Place of Birth: Azzanox, Italy
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1986.09.19 (91 years old)
Profession | Occupation: Automobile dealer, manager
Federal Political Experience
Years of Service: 5327 Days (14 years, 7 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Fort William, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected
Fort William, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected
Fort William, Ontario Liberal 1963.04.08 Elected
Fort William, Ontario Liberal 1962.06.18 Elected
Fort William, Ontario Liberal 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1958.03.31 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Citizenship and Immigration 1964.02.20 - 1965.09.08
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Works 1963.05.14 - 1964.02.19

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Fort William,
Ontario
Municipal Government Mayor 1955 - 1958
Fort William,
Ontario
Municipal Government Mayor 1949 - 1952
Fort William,
Ontario
Municipal Government Alderman 1940 - 1948

^



© Library of Parliament