PARLINFO

TUCKER, James Roy
Picture of TUCKER,  James Roy
© House of Commons 1966
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1909.12.25
Place of Birth: Burnt Point, Newfoundland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1987.09.22 (77 years old)
Profession | Occupation: Manager, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 3739 Days (10 years, 2 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Bonavista--Trinity--Conception, Newfoundland and Labrador Liberal 1968.06.25 Defeated
Trinity--Conception, Newfoundland and Labrador Liberal 1965.11.08 Elected
Trinity--Conception, Newfoundland and Labrador Liberal 1963.04.08 Elected
Trinity--Conception, Newfoundland and Labrador Liberal 1962.06.18 Elected
Trinity--Conception, Newfoundland and Labrador Liberal 1958.03.31 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1958.03.31 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St. John's,
Newfoundland and Labrador
Municipal Government Councillor During 9 years -

^



© Library of Parliament