PARLINFO

DUBÉ, Paul-Léon
Picture of DUBÉ,  Paul-Léon
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.04.27
Place of Birth: St-Denis, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1969.06.06 (77 years old)
Profession | Occupation: Locomotive engineer
Federal Political Experience
Years of Service: 1386 Days (3 years, 9 months, 17 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Restigouche--Madawaska, New Brunswick Independent Liberal 1953.08.10 Defeated
Restigouche--Madawaska, New Brunswick Independent Liberal 1949.10.24
(By-Election)
Elected
Restigouche--Madawaska, New Brunswick Independent Liberal 1945.06.11 Defeated
Restigouche--Madawaska, New Brunswick Conservative (1867-1942) 1933.10.23
(By-Election)
Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent Liberal 1949.10.24 - 1953.08.09


^



© Library of Parliament