PARLINFO

MCLEOD, Angus
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1857.02.05
Place of Birth: Campbellville, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1902.11.18 (45 years old)
Profession | Occupation: Farmer, lumber merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 742 Days (2 years, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Ontario North, Ontario Died in office. Liberal-Conservative 1900.11.07 Elected
Ontario North, Ontario Conservative (1867-1942) 1897.02.04
(By-Election)
Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1900.11.07 - 1902.11.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Bracebridge,
Ontario
Municipal Government Town Councillor -

^



© Library of Parliament