PARLINFO

PERRON, Robert
Picture of PERRON,  Robert
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1915.08.18
Place of Birth: Ste-Justine, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1982.10.11 (67 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1400 Days (3 years, 9 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec East, Quebec Progressive Conservative 1965.11.08 Defeated
Dorchester, Quebec Progressive Conservative 1963.04.08 Defeated
Dorchester, Quebec Progressive Conservative 1957.06.10 Defeated
Dorchester, Quebec Progressive Conservative 1953.08.10 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1953.08.10 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament