PARLINFO

HEARN, John
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1827.01.04
Place of Birth: Waterford, Ireland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1894.05.17 (67 years old)
Profession | Occupation: Real estate agent
Federal Political Experience
Years of Service: 812 Days (2 years, 2 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Quebec West, Quebec Died in office. Conservative (1867-1942) 1892.02.26
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1892.02.26 -

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Political Affiliation
Political AffiliationProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative Quebec 1867 -
^ Provincial / Territorial Constituency
ConstituenciesProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
Stadacona Quebec 1877.10.30 - 1892.02.19
Québec West Quebec 1867 - 1877.11.09
^ Provincial / Territorial Assembly
AssemblyProvince / TerritoryTerm (yyyy.mm.dd)
National Assembly Quebec 1867 - 1877.11.09
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Quebec

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Member of the Legislative Council 1877.10.30 - 1892.02.19
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government Councillor During 30 years -

^



© Library of Parliament