PARLINFO

LEGAULT, Carl
Picture of LEGAULT,  Carl
© House of Commons 1968
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1923.01.02
Place of Birth: Sturgeon Falls, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1983.03.12 (60 years old)
Profession | Occupation: Businessman, furniture and appliances retailer
Federal Political Experience
Years of Service: 3052 Days (8 years, 4 months, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Nipissing, Ontario Liberal 1968.06.25 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1965.11.08 Elected
Nipissing, Ontario Liberal 1964.06.22
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1964.06.22 -

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Sturgeon Falls,
Ontario
Municipal Government Municipal Councillor 1962 - 1963
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force 1943 - 1945

^



© Library of Parliament