PARLINFO

MACINNES, The Hon. Donald
Picture of MACINNES, The Hon. Donald
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033854
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1824.05.26
Place of Birth: Oban, Argyleshire, Scotland
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1900.12.02 (76 years old)
Profession | Occupation: Merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 6918 Days (18 years, 11 months, 10 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Burlington, Ontario Liberal-Conservative 1881.12.24 - 1900.12.02 Macdonald, John Alexander
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1881.12.24 - 1900.12.02

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - Joint
Member Show Details

Federal Public Office
^ Commission of Inquiry
FunctionCommissionTerm (yyyy.mm.dd)
Commissioner Royal Commission on Civil Service 1880.06.16 - 1881

^



© Library of Parliament