PARLINFO

ROUSSEAU, Joseph Hervé
Picture of ROUSSEAU,  Joseph Hervé
© House of Commons 1950
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1877.10.22
Place of Birth: Trois-Pistoles, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1964.06.05 (86 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 1029 Days (2 years, 9 months, 25 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Rimouski, Quebec Independent Liberal 1953.08.10 Defeated
Rimouski, Quebec Independent Liberal 1950.10.16
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Independent Liberal 1950.10.16 -


^



© Library of Parliament