PARLINFO

FOSTER, The Hon. Asa Belknap
Picture of FOSTER, The Hon. Asa Belknap
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 025621
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1817.04.21
Place of Birth: Newfane, Vermont, United States
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1877.11.01 (60 years old)
Profession | Occupation: Contractor, merchant
Federal Political Experience
Years of Service: 3033 Days (8 years, 3 months, 20 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Bedford, Quebec Resigned Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1876.02.10 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1876.02.10

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Waterloo,
Ontario
Municipal Government Mayor 1867 - 1867
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
1st Battalion, Shefford Militia Lieutenant-Colonel 1857 - 1869

^



© Library of Parliament