PARLINFO

TAYLOR, The Hon. George
Picture of TAYLOR, The Hon. George
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033844
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1840.03.31
Place of Birth: Lansdowne, Upper Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1919.03.26 (78 years old)
Profession | Occupation: Industrialist
Notes: Uncle of the spouse of the Hon. Lorne Campbell Webster, Senator (1920-1941)
Federal Political Experience
Years of Service: 13409 Days (36 years, 8 months, 17 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Leeds, Ontario Conservative (1867-1942) 1911.11.14 - 1919.03.26 Borden, Robert Laird
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Leeds, Ontario Resignation. To allow T.W. White to run for office. Conservative (1867-1942) 1911.09.21 Elected
Leeds, Ontario Conservative (1867-1942) 1908.10.26 Elected
Leeds, Ontario Conservative (1867-1942) 1904.11.03 Elected
Leeds South, Ontario Conservative (1867-1942) 1900.11.07 Elected
Leeds South, Ontario Conservative (1867-1942) 1896.06.23 Elected
Leeds South, Ontario Conservative (1867-1942) 1891.03.05 Elected
Leeds South, Ontario Conservative (1867-1942) 1887.02.22 Elected
Leeds South, Ontario Conservative (1867-1942) 1882.06.20 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1882.06.20 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Opposition Whip 1901 - 1907
Chief Government Whip 1891 - 1896
Whip of the Conservative Party (1867-1942) 1891 - 1909

^ Committees - Senate
Member Show Details

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Gananoque,
Ontario
Municipal Government Reeve During 7 years -

^



© Library of Parliament