PARLINFO

DUCHESNAY, The Hon. Antoine Juchereau
Picture of DUCHESNAY, The Hon. Antoine Juchereau

Source: Roy, Pierre-Georges. La famille Juchereau Duchesnay. Lévis : [s.n.], 1903.
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1809.11.08
Place of Birth: Québec, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1886.09.10 (76 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1173 Days (3 years, 2 months, 17 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
La Salle, Quebec Resigned Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1871.01.07 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1871.01.07

^ Committees - Senate
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
4th Battalion Portneuf Militia Lieutenant-Colonel -

^



© Library of Parliament