PARLINFO

PACETTI, Massimo, B.Comm., F.C.G.A.
Picture of PACETTI,  Massimo, B.Comm., F.C.G.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Current Member of The House of Commons - Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1962.08.22
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Accountant, entrepreneur
Contact Information
Language Preference: English, French
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-995-9414
Fax: 613-992-8523
E-Mail: massimo.pacetti@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 514-256-4548 Fax: 514-256-8828
5450 Jarry Street East, Suite 102
Saint-Léonard, Quebec
H1P 1T9
Federal Political Experience
Years of Service: 4549 Days (12 years, 5 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec Liberal 2011.05.02 Elected
Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec Liberal 2008.10.14 Elected
Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec Liberal 2006.01.23 Elected
Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec Liberal 2004.06.28 Elected
Saint-Léonard--Saint-Michel, Quebec Maiden speech. Liberal 2002.05.13
(By-Election)
Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 2002.05.13 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Whip of the Liberal Party 2011.06.01 - 2013.08.20

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Small Business 2014.01.23 -
Tourism 2014.01.23 -
Sports 2013.08.21 -
Economic Development Agency of Canada for the Regions of Quebec 2011.06.01 -

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Intergovernmental Affairs 2006.02.23 - 2007.01.17

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Vice-Chair Show Details

Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Montreal,
Quebec
School Board School Commissioner Pointe-de-l'Île School Board 1998 - 2002

^



© Library of Parliament