PARLINFO

PELLETIER, René-Antoine
Picture of PELLETIER,  René-Antoine
© House of Commons 1936
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1908.09.02
Place of Birth: St-Faustin, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1993.03.30 (84 years old)
Profession | Occupation: Station agent
Federal Political Experience
Years of Service: 1625 Days (4 years, 5 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Peace River, Alberta New Democracy 1940.03.26 Defeated
Peace River, Alberta Social Credit 1935.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Social Credit 1935.10.14 - 1940.03.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details



^



© Library of Parliament