PARLINFO

RINFRET, Côme Isaïe
Picture of RINFRET,  Côme Isaïe
Studio:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 033599
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1847.09.06
Place of Birth: Cap-Santé, Canada East
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1911.11.08 (64 years old)
Profession | Occupation: Physician
Federal Political Experience
Years of Service: 7648 Days (20 years, 11 months, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Lotbinière, Quebec Resignation. Appointed Inspector of Inland Revenue, Quebec District. Liberal 1896.06.23 Elected
Lotbinière, Quebec Liberal 1891.03.05 Elected
Lotbinière, Quebec Liberal 1887.02.22 Elected
Lotbinière, Quebec Liberal 1882.06.20 Elected
Lotbinière, Quebec Liberal 1878.09.17 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1878.09.17 -

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament