TIRABASSI, Anthony (Tony)
Picture of TIRABASSI,  Anthony (Tony)
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 2001

Date of Birth ( 1957.10.30
Place of Birth: Thorold, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Sales representative
Federal Political Experience
Years of Service: 1309 Days (3 years, 6 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (
Niagara Centre, Ontario Liberal 2000.11.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (
Liberal 2000.11.27 - 2004.06.27

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (
Parliamentary Secretary to the President of the Treasury Board 2003.01.13 - 2003.12.11

^ Committees - House of Commons
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Municipal Government Councillor Has held several key posts on City Council, including that of Deputy Mayor. Re-elected in five subsequent elections. 1982 - 2000


© Library of Parliament