PARLINFO

SANDERSON, Frederick George
Picture of SANDERSON,  Frederick George
© House of Commons 1940
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1870.10.12
Place of Birth: St. Mary's, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1954.12.08 (84 years old)
Profession | Occupation: Agent, farmer, manufacturer
Federal Political Experience
Years of Service: 7165 Days (19 years, 7 months, 12 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Perth, Ontario Liberal 1940.03.26 Elected
Perth, Ontario Liberal 1935.10.14 Elected
Perth South, Ontario Liberal 1930.07.28 Elected
Perth South, Ontario Liberal 1926.09.14 Elected
Perth South, Ontario Liberal 1925.10.29 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1925.10.29 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Deputy Speaker

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Deputy Speaker and Chair of Committees of the Whole of the House of Commons 1936.02.13 - 1940.01.25

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St. Mary's,
Ontario
Municipal Government Mayor 1911 - 1912
St. Mary's,
Ontario
Municipal Government Town Councillor 1908 - 1910
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Army Captain -
World War I, 1914-1918 Participant -

^



© Library of Parliament