PARLINFO

HURTEAU, Hilaire
Picture of HURTEAU,  Hilaire
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 028323
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1837.05.04
Place of Birth: Contrecoeur, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1920.02.10 (82 years old)
Profession | Occupation: Notary
Federal Political Experience
Years of Service: 4727 Days (12 years, 11 months, 10 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
L'Assomption, Quebec Liberal-Conservative 1882.06.20 Elected
L'Assomption, Quebec Liberal-Conservative 1878.09.17 Elected
L'Assomption, Quebec Liberal-Conservative 1875.01.16
(By-Election)
Elected
L'Assomption, Quebec Unseated on petition. Liberal-Conservative 1874.01.22 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal-Conservative 1875.01.16 - 1887.02.21
Liberal-Conservative 1874.01.22 - 1874.11.24

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
St-Lin,
Quebec
Municipal Government Mayor During 3 years -
L'Assomption,
Quebec
Regional Government Reeve During 3 years. -

^



© Library of Parliament