PARLINFO

FERRIE, Gladstone Mansfield
Picture of FERRIE,  Gladstone Mansfield
© House of Commons 1949
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1892.11.21
Place of Birth: Denver, Colorado, United States
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1955.07.04 (62 years old)
Profession | Occupation: Farmer, livestock dealer
Federal Political Experience
Years of Service: 1506 Days (4 years, 1 month, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Mackenzie, Saskatchewan Liberal 1953.08.10 Defeated
Mackenzie, Saskatchewan Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1953.08.09

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Invermay,
Saskatchewan
Municipal Government Reeve During 20 years -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Engineers -
World War I, 1914-1918 Participant -

^



© Library of Parliament