PARLINFO

BELLEAU, Sir Narcisse-Fortunat
Picture of BELLEAU, Sir Narcisse-Fortunat
Photographer:
William James Topley
© Public Domain

Source: Library and Archives Canada, PA 012851
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1808.10.20
Place of Birth: Sainte-Foy, Lower Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1894.09.14 (85 years old)
Profession | Occupation: Businessman, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 1 Days (1 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Stadacona, Quebec Appointment declined. Appointed Lieutenant-Governor of Quebec, July 1, 1867. Conservative (1867-1942) 1867.10.23 - 1867.10.23 Royal Proclamation
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative (1867-1942) 1867.10.23 -

Provincial / Territorial Political Experience
^ Provincial / Territorial Responsibilities
Quebec

ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Lieutenant Governor 1867.07.01 - 1873.02.15
Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Québec,
Quebec
Municipal Government Mayor 1850 - 1853
Québec,
Quebec
Municipal Government City Councillor 1848 - 1850
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Militia Officer -
Archival fonds and collections

Library and Archives Canada holds a fonds or collection of private records relating to this parliamentarian.

For any general question about the political and governmental records in the holdings of Library and Archives Canada, please call the toll free number 1-866-578-7777 and select “Reference Services”.

^



© Library of Parliament