PARLINFO

RAILTON, Samuel Victor, M.D., FRCS
Picture of RAILTON,  Samuel Victor, M.D., FRCS
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1906.02.28
Place of Birth: Kelvin, Ontario, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1996.07.23 (90 years old)
Profession | Occupation: Physician, surgeon
Federal Political Experience
Years of Service: 2395 Days (6 years, 6 months, 22 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Welland, Ontario Liberal 1974.07.08 Elected
Welland, Ontario Liberal 1972.10.30 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1972.10.30 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Veterans Affairs 1975.10.10 - 1977.09.30

^ Committees - House of Commons
Chair Show Details

Vice-Chair Show Details

Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
No. 6 Field Surgical Unit Surgical Consultant, Armed Forces Military Hospital, Kaduna, Nigeria, Jan./Feb. 1970. Commanding Officer 1942 - 1945
Canadian Army Served overseas. 1940 - 1945

^



© Library of Parliament