PARLINFO

SMITH, Cecil Morris
Picture of SMITH,  Cecil Morris
© House of Commons 1974
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1927.06.23
Place of Birth: Treherne, Manitoba, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1988.04.24 (60 years old)
Profession | Occupation: Auctioneer, public servant
Federal Political Experience
Years of Service: 1779 Days (4 years, 10 months, 14 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1980.02.18 Defeated
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1979.05.22 Defeated
Churchill, Manitoba Progressive Conservative 1974.07.08 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1974.07.08 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Indian Affairs 1976 - 1977

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details


^



© Library of Parliament