PARLINFO

HENDERSON, William James, Q.C., LL.D., CD, MBE
Picture of HENDERSON,  William James, Q.C., LL.D., CD, MBE
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.10.13
Place of Birth: Empress, Alberta, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 2006.05.15 (89 years old)
Profession | Occupation: Barrister, lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3199 Days (8 years, 9 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kingston, Ontario Liberal 1958.03.31 Defeated
Kingston, Ontario Liberal 1957.06.10 Elected
Kingston, Ontario Liberal 1953.08.10 Elected
Kingston City, Ontario Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1958.03.30

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Corps Served overseas in Italy and with the Legal Section. Staff Captain 1944 - 1945.01.01
Royal Canadian Signal Corps Officer 1942 - 1944

^



© Library of Parliament